| Material | PPGi GI |
|---|---|
| Capacity | 20m/min |
| Machine Weight | 4.5T |
| Rollers | 45# Steel |
| Type | Roof Sheet Roll Forming Equipment |
| Material Type | PPGI/GI |
|---|---|
| Material Thickness | 0.3-0.6mm |
| Material Width | 1250mm |
| Roller Stations | Upper:10stations ; Down:14stations |
| Roller & Shaft Material | 45# Steel Quenching And Plating |
| Material Type | PPGI/GI |
|---|---|
| Material Thickness | 0.3-0.6mm |
| Material Width | 1250mm |
| Roller Stations | 15Stations |
| Roller & Shaft Material | 45# Steel Quenching And Plating |
| Material Type | PPGI/GI |
|---|---|
| Material Thickness | 0.3-0.6mm |
| Material Width | 1220mm |
| Roller Stations | 12Stations |
| Roller & Shaft Material | 45# Steel Quenching And Plating |
| Material Type | PPGI/GI |
|---|---|
| Material Thickness | 0.3-0.6mm |
| Material Width | 1200mm |
| Rolller Stations | 15Stations |
| Roller & Shaft Material | 45# Steel Quenching And Plating |
| Material Type | PPGI/GI |
|---|---|
| Material Thickness | 0.3-0.6mm |
| Material Width | 1000mm,1200mm |
| Roller Stations | 12Stations |
| Roller & Shaft Material | 45# Steel Quenching And Plating |
| Name | 0.6mm Roller Shutter Door Roll Forming Machine High Speed 380v |
|---|---|
| Keyword | Shutter Door Rolling Machine |
| Thickness | 0.6mm |
| Supply | 380v |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |
| Transducer | Delta |
|---|---|
| Product Name | Wall Panel Roll Forming Machine |
| Forming Speed | 15m/min |
| Total Power | 4+4KW |
| Roller Material | 45# Steel |
| Size | 6.5*1.3*1.5m |
|---|---|
| Drive Mode | Chain Drive |
| Material Thickness | 0.3-0.6mm |
| Weight | 4.5T |
| Power Supply | 380V/3Phase/50Hz |
| Machine Color | Blue |
|---|---|
| Material Width | 1500mm Galvanized |
| Machine Type | Floor Deck Roll Forming Machine |
| Machine Style | Germany Style |
| How Many Roller | 28 Rollers |