| Suitable Material | GI PPGI |
|---|---|
| Capacity | 45m/min |
| Weight | 2.5T |
| Rollers Material | Cr12 |
| Application | Drywall System |
| Type | Gardens Knudson Roll Former / Sheet Metal Roll Forming Machines Factories Use |
|---|---|
| Rollers | 18 |
| Roller Material | No.45 Steel |
| Warranty | 12 Month |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |
| Material | PPGi GI |
|---|---|
| Capacity | 20m/min |
| Machine Weight | 4.5T |
| Rollers | 45# Steel |
| Type | 0.15mm-0.4mm Galvanized Steel Automatic Roof Roll Forming Machine / Roof Sheet Roll Forming Machine |
| Model Number | Double Layer Roll Forming Machine |
|---|---|
| Warranty | 18 Month |
| Control System | PLC Control |
| Cutting Method | Hydraulic Cut |
| Working Speed | 8-10m/min |
| Usage | Stud And Track |
|---|---|
| Type | Cold Roll Forming Machine |
| Thickness | 0.5-1mm |
| Capacity | 20-40m/min |
| Power | 4.5+3kw |
| Material Type | PPGI/GI |
|---|---|
| Material Thickness | 0.3-0.6mm |
| Material Width | 1000mm |
| Roller Stations | Upper:11stations ; Down:12stations |
| Roller & Shaft Material | 45# Steel Quenching And Plating |
| Type | Roll Forming Machine |
|---|---|
| Feeding Width | 1200mm |
| Rollers | 12/15Rollers |
| Machine's Color | Bule |
| Thickness | 0.3 - 0.6 Mm |
| Drive Mode | Chain Drive |
|---|---|
| Product Name | Wall Panel Roll Forming Machine |
| Control System | PLC Control |
| Material Thickness | 0.3-0.6mm |
| Transducer | Delta |
| Suitable Material Thickness | 1.5-3mm |
|---|---|
| Forming Station | 18Stations |
| Shaft | 45# Steel |
| Main Roller | GCr15 Bearing Steel |
| Balde Material | Cr12 |
| Type | Roofing Sheet Roll Forming Machine |
|---|---|
| Rollers | 17 |
| Roller Material | No.45 Steel |
| Warranty | 12 Month |
| Use | Roof |