| Material Type | PPGI/GI |
|---|---|
| Material Thickness | 0.3-0.6mm |
| Material Width | 1250mm |
| Roller Stations | 12 Stations |
| Roller & Shaft Material | 45# Steel Quenching And Plating |
| Material Type | PPGI/GI |
|---|---|
| Material Thickness | 0.3-0.6mm |
| Material Width | 1220mm |
| Roller Stations | 15Stations |
| Roller & Shaft Material | 45# Steel Quenching And Plating |
| Material Type | PPGI/GI |
|---|---|
| Material Thickness | 0.3-0.6mm |
| Material Material | 1220mm |
| Roller Stations | 19Stations |
| Roller & Shaft Material | 45# Steel Quenching And Plating |
| Material Type | PPGI/GI |
|---|---|
| Material Thickness | 0.3-0.6mm |
| Material Width | 1000mm |
| Roller Stations | 12 Stations |
| Roller & Shaft Material | 45# Steel Quenching And Plating |
| Material Type | PPGI/GI |
|---|---|
| Material Thickness | 0.3-0.6mm |
| Material Width | 1000mm |
| Roller Stations | 10/13 Stations |
| Roller & Shaft Material | 45# Steel Quenching And Plating |
| Compound Host | Square Tube 80 * 160 * 6mm |
|---|---|
| Motor Power | 28kw |
| Machine Weight | 15 T |
| Dimensions | 45,000 * 2500 * 2500mm |
| How Many Workers To Operate | 5 Peoples |
| Components | Colorful Steel Plate Discharge Rack, Corrugated Unit ( Tile Press ), Composite Host Unit, Finished Cutting Unit ( Cutting Part ), Conveyor Frame ( Towing Rack ), Auxiliary Equipment. |
|---|---|
| Foam Machine Size | 36000mm × 3000mm × 2800mm |
| Power | Host 3KW With Cycloidal Reducer |
| Number Of Molding Rows | Row 13 -- 15 (the Row Depends On The Selected Model) |
| Rubber Flat Roll | 150 Mm |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box. |
|---|---|
| Delivery Time | 30days |
| Payment Terms | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment. |
| Supply Ability | 20 sets/month |
| Place of Origin | Botou Hebei China |