| Type | Trapezoid Roof Sheet Roll Forming Machine |
|---|---|
| Rollers | 13 |
| Roller Material | No.45 Steel |
| Warranty | 12 Month |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |
| Type | 0.4 - 0.8mm Thickness Wall Panel Roll Forming Machine For Garden , Hotel |
|---|---|
| Usage | Wall |
| Machine Power | 4+4KW |
| Speed | 15-20m/min |
| Worker | 1-2only |
| Control System | PLC Control System |
|---|---|
| Forming Speed | 8-20m/min |
| Drive Type | Chain Drive |
| Warranty | 1 Year |
| Power Supply | 380V/ 3Phase/ 50Hz(Customizable) |
| Color | Blue |
|---|---|
| Type | Glazed Corrugated Sheet Roll Forming Machine |
| Control System | PLC Control |
| Raw Material Width | 1250mm |
| Raw Material Thickness | 0.3-0.6mm |
| Material Type | PPGI/GI |
|---|---|
| Material Thickness | 0.3-0.6mm |
| Material Width | 1250mm |
| Roller Stations | Upper:12stations;Down:17stations |
| Roller & Shaft Material | 45# Steel Quenching And Plating |
| Capacity | 18m/min |
|---|---|
| Life Time | 30years |
| Warranty | Technical For Whole Life |
| Type | Roofing Sheet Roll Forming Machine |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |
| Capacity | 15m/min |
|---|---|
| Thickness | 1mm |
| Warranty | 12 Month |
| Type | Wall Panel Roll Forming Machine |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |
| Material Type | PPGI/GI |
|---|---|
| Material Thickness | 0.3-0.6mm |
| Material Width | 1220mm |
| Roller Stations | 14Stations |
| Roller & Shaft Material | 45# Steel Quenching And Plating |
| Material Type | PPGI/GI |
|---|---|
| Material Thickness | 0.3-0.6mm |
| Material Width | 1000mm |
| Roller Stations | Upper:11stations ; Down:12stations |
| Roller & Shaft Material | 45# Steel Quenching And Plating |
| Type | Roofing Sheet Roll Forming Machine |
|---|---|
| Usage | Roof And Wall |
| Thickness | 0.3-0.8mm |
| Name | Regular Self Locking Roofing Sheet Roll Forming Machine |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |