| Roller Material | 45# Steel |
|---|---|
| Encoder | Omron |
| Name | Corrugated Roll Forming Machine |
| Forming Speed | 15m/min |
| Power | 5.5+5.5KW |
| Roll Forming Thickness | 0.3-0.8mm |
|---|---|
| Roll Forming Speed | 15-20m/min |
| Product Type | Roll Forming Machine |
| Operating Mode | Button + Panasonic/Delta Touch Screen |
| Hydraulic Station | 5.5 KW, 46# Hydraulic Oil |
| Control System | PLC |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| Power | 5.5+5.5KW |
| Rollers | 12 Stations |
| Encoder | Omron |
| Type | Roofing Sheet Roll Forming Machine |
|---|---|
| Usage | Roof And Wall |
| Thickness | 0.3-0.8mm |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |
| Delivery Time | 30days |
| Type | Corrugated Roofing Sheet Roll Forming Machine |
|---|---|
| Thickness | 0.3-0.8mm |
| Capacity | 20m/min |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |
| Delivery Time | 30days |
| Type | Roofing Sheet Roll Forming Machine |
|---|---|
| Usage | Roof Sheet |
| Material | PPGI GI |
| Thickness | 0.3-0.8mm |
| Capacity | 20m/min |
| Raw Material | Aluminum Sheet |
|---|---|
| Type | Roofing Sheet Roll Forming Machine |
| Use | Roof Panel |
| Profile | Customized |
| Cutting Methold | Hydraulic Cut |
| Type | Roof Panel Roll Forming Machine With Hydraulic Cutting |
|---|---|
| Rollers | 20 |
| Roller Material | No.45 Steel |
| Warranty | 12 Month |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |
| Material Type | PPGI/GI |
|---|---|
| Material Thickness | 0.3-0.6mm |
| Material Width | 1000mm,1250mm |
| Roller Stations | 12Stations |
| Roller & Shaft Material | 45# Steel Quenching And Plating |
| Material Type | PPGI/GI |
|---|---|
| Material Thickness | 0.3-0.6mm |
| Material Width | Upper:1200mm; Down:1220mm |
| Roller Stations | Upper:12stations ; Down:15stations |
| Roller & Shaft Material | 45# Steel Quenching And Plating |