| Type | Glazed Roof Tile Roll Forming Machine |
|---|---|
| Thickness | 0.3-0.6mm |
| Speed | 2m/min |
| Name | Glazed Tile Roll Forming Machine |
| Model | HC30-224-1250 |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Dimension | 8500mm*1200mm*1550mm |
| Roller Stations | 18Stations |
| Weight | 8.5Tons |
| Color | Customizable |
| Type | Gardens Knudson Roll Former / Sheet Metal Roll Forming Machines Factories Use |
|---|---|
| Rollers | 18 |
| Roller Material | No.45 Steel |
| Warranty | 12 Month |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |
|---|---|
| Delivery Time | 30days |
| Payment Terms | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment |
| Supply Ability | 20 sets/month |
| Place of Origin | Botou Hebei China |
| Material | PPGi GI |
|---|---|
| Capacity | 20m/min |
| Machine Weight | 4.5T |
| Rollers | 45# Steel |
| Type | 0.15mm-0.4mm Galvanized Steel Automatic Roof Roll Forming Machine / Roof Sheet Roll Forming Machine |
| Certificate | ISO9001:2000;CE |
|---|---|
| Type | Glazed Tile Roof Sheet |
| Control System | PLC Control |
| Raw Material Thickness | 0.3-0.6mm |
| Warranty | 1 Year |
| Main Frame | 350mm H-Beam |
|---|---|
| Type | Automatic |
| Control System | PLC Control |
| Cutting Method | Hydraulic Cut |
| Working Speed | 8-10m/min |
| Type | Roofing Sheet Roll Forming Machine |
|---|---|
| Rollers | 17 |
| Roller Material | No.45 Steel |
| Warranty | 12 Month |
| Use | Roof |
| Cutting Tolerance | ±1mm |
|---|---|
| Encoder | Omron |
| Control System | PLC |
| Cutting Type | Hydraulic Cutting |
| Roller Material | 45# Steel |
| Type | Chain Drive Tile Roll Forming Machine |
|---|---|
| Thickness | 0.3-0.8mm |
| Width | 1220mm |
| Warranty | 1year |
| Equipment Base | 300H Steel Frame |