| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |
|---|---|
| Delivery Time | 30days |
| Payment Terms | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment |
| Supply Ability | 20 sets/month |
| Place of Origin | Botou Hebei China |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |
|---|---|
| Delivery Time | 30days |
| Payment Terms | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment |
| Supply Ability | 20 sets/month |
| Place of Origin | Botou Hebei China |
| Forming Speed | 15m/min |
|---|---|
| Type | Roll Forming Machine |
| Rollers | 20 |
| Cutting Type | Hydraulic Cutting |
| Transmission | Chain |
| Roller Material | 45# Steel |
|---|---|
| Cutting Type | Hydraulic Cutting |
| Forming Speed | 15-20m/min |
| Machine Base | H Beam |
| Name | Corrugated Roll Forming Machine |
| Forming Speed | 15-20m/min |
|---|---|
| Control System | PLC |
| Type | Roll Forming Machine |
| Cutting Type | Hydraulic Cutting |
| Cutting Tolerance | ±1mm |
| Color | As Your Require |
|---|---|
| Type | Roofing Sheet Roll Forming Machine |
| Control System | PLC Control |
| Cutting Method | Hydraulic Cuting |
| Establish Year | Since1996 |
| Rollers | 22 Stations |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| Voltage | 220V 60HZ 3Phase(can Be Customized) |
| Machine Base | H Beam |
| Power | 5.5+5.5KW |
| Material Type | PPGI/GI |
|---|---|
| Material Thickness | 0.3-0.6mm |
| Material Width | 1200mm |
| Roller Stations | 12Stations |
| Roller & Shaft Material | 45# Steel Quenching And Plating |
| Type | Roofing Sheet Roll Forming Machine |
|---|---|
| Rollers | 24 |
| Roller Material | No.45 Steel |
| Warranty | 12 Month |
| Opration Worker | 1 |
| Material | PPGi GI |
|---|---|
| Capacity | 8-10m/min |
| Machine Weight | 22T |
| Rollers | 45# Steel |
| Type | Roll Forming Machine |