| Material | PPGi GI |
|---|---|
| Capacity | 20m/min |
| Machine Weight | 4.5T |
| Rollers | 45# Steel |
| Type | 0.15mm-0.4mm Galvanized Steel Automatic Roof Roll Forming Machine / Roof Sheet Roll Forming Machine |
| Power(W) | 4+5.5kw |
|---|---|
| Warranty | 18 Month |
| Control System | PLC Control |
| Cutting Method | Hydraulic Cut |
| Working Speed | 8-10m/min |
| Type | Chain Drive Tile Roll Forming Machine |
|---|---|
| Thickness | 0.3-0.6mm |
| Width | 1250mm |
| Warranty | 1 Year |
| Dimension | 6.7*1.6*1.3m |
| Material Type | PPGI/GI |
|---|---|
| Material Thickness | 0.8-1mm |
| Roller Station | 18 Stations |
| Roller & Shaft Material | 45# Steel Quenching And Plating |
| Diameter Of Shaft | Φ70mm |
| Type | Roofing Sheet Roll Forming Machine |
|---|---|
| Usage | Roof |
| Thickness | 0.3-0.6mm |
| Warranty | 1 Year |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |
| Type | Roofing Sheet Metal Roll Forming Machine |
|---|---|
| Material Width | 1250mm |
| Thicknes | 0.3-0.6mm |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |
| Delivery Time | 30days |
| Type | Roll Forming Machine |
|---|---|
| Material | PPGI GI |
| Width | 1000mm |
| Thickness | 0.3-0.6mm |
| Life Time | More Than 10 Years |
| Type | Double Layer Roll Forming Machine |
|---|---|
| Usage | Roof |
| Material | PPGI GI |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |
| Delivery Time | 30days |
| Machine Color | Blue |
|---|---|
| Material Width | 1500mm Galvanized |
| Machine Type | Floor Deck Roll Forming Machine |
| Machine Style | Germany Style |
| How Many Roller | 28 Rollers |
| Color | Blue |
|---|---|
| Type | Automatic |
| Control System | PLC Control |
| Cutting Method | Hydraulic Cut |
| Working Speed | 8-10m/min |