| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |
|---|---|
| Delivery Time | 30days |
| Payment Terms | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment |
| Supply Ability | 20 sets/month |
| Place of Origin | Botou Hebei China |
| Material | PPIG IG Aluminum |
|---|---|
| Thickness | 0.3-0.6mm |
| Speed | 15m/min |
| Color | Blue |
| Width | 940mm |
| Material Type | PPGI/GI |
|---|---|
| Material Thickness | 0.3-0.6mm |
| Material Width | 1250mm |
| Roller Stations | 12/17 Stations |
| Roller & Shaft Material | 45# Steel Quenching And Plating |
| Main Shaft Diameter | 75mm |
|---|---|
| Hydraulic Station Power | 5.5KW |
| Power Supply | 380V 50Hz 3Phase |
| Main Motor Power | 5.5KW |
| Port Of Loading | Tianjin Port |
| Type | Metal Roofing Sheet Roll Forming Machine |
|---|---|
| Suitable Market | Asia |
| Usage | Roof And Wall |
| Power | 4+4KW |
| Voltage | 380V Or Customized |
| Type | Metal Roofing Sheet Roll Forming Machine |
|---|---|
| Suitable Market | Middle East |
| Usage | Roof And Wall |
| Power | 4+4KW |
| Voltage | 380V Or Customized |
| Type | Metal Roofing Sheet Roll Forming Machine |
|---|---|
| Suitable Market | Asia |
| Usage | Roof And Wall |
| Power | 4+4KW |
| Voltage | 380V Or Customized |
| Model Number | Double Layer Roll Forming Machine |
|---|---|
| Warranty | 18 Month |
| Control System | PLC Control |
| Cutting Method | Hydraulic Cut |
| Working Speed | 8-10m/min |
| Type | Corrugated Roofing Sheet Roll Forming Machine |
|---|---|
| Thickness | 0.3-0.8mm |
| Capacity | 20m/min |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |
| Delivery Time | 30days |
| Model Number | Aluminum Wall Panel Roll Forming Machine |
|---|---|
| Suitable Material | HRB60 Or Equivalent |
| Material Thickness | 0.2-0.6mm |
| Roller | High Grade 45# Steel |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |