| Type | Electric Control Standing Seam Metal Roof Machine |
|---|---|
| Rollers | 19 |
| Roller Material | No.45 Steel |
| Warranty | 12 Month |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |
| Type | Double Layer Roll Forming Machine |
|---|---|
| Usage | Roof |
| Material | PPGI GI |
| Name | Double Layer Forming Machine |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |
| Type | Glazed Tile Roll Forming Machine |
|---|---|
| Thickness | 0.3-0.6mm |
| Width | 1250mm |
| Warranty | 1 Year |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box. |
| Type | Trapezoidal Profile Roll Forming Machine |
|---|---|
| Suitable Market | Asia |
| Usage | Roof And Wall |
| Power | 4+4KW |
| Voltage | 380V Or Customized |
| Material | PPGi GI |
|---|---|
| Capacity | 20m/min |
| Machine Weight | 3.5T |
| Rollers | 45# Steel |
| Type | Roll Forming Machine |
| Type | Double Layer Roll Forming Machine |
|---|---|
| Usage | Roof |
| Material | PPGI GI |
| Name | Double Layer Forming Machine |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |
| Roll Forming Speed | 15-20m/min |
|---|---|
| Product Type | Roll Forming Machine |
| Type | Automatic |
| Main Motor Power | 5.5KW |
| Main Shaft Diameter | 75mm |
| Product Type | Roll Forming Machine |
|---|---|
| Main Motor Power | 5.5KW |
| Operating Mode | Button + Touch Screen |
| Main Shaft Diameter | 75mm |
| Hydraulic Station Power | 5.5KW |
| Type | Chain Drive Tile Roll Forming Machine |
|---|---|
| Thickness | 0.3-0.8mm |
| Width | 1220mm |
| Warranty | 1year |
| Equipment Base | 300H Steel Frame |
| Cutting Tolerance | ±1mm |
|---|---|
| Encoder | Omron |
| Control System | PLC |
| Cutting Type | Hydraulic Cutting |
| Roller Material | 45# Steel |