| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |
|---|---|
| Delivery Time | 30days |
| Payment Terms | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment |
| Supply Ability | 20 sets/month |
| Place of Origin | Botou Hebei China |
| Color | Blue |
|---|---|
| Type | Automatic |
| Control System | PLC Control |
| Cutting Method | Hydraulic Cut |
| Working Speed | 8-10m/min |
| Power | 4+4KW |
|---|---|
| Structure | Stand Type |
| Forming Speed | 10m/min |
| Rollers | 3Stations |
| Roller Shaft Diameter | 80mm |
| Type | Omega Shape Purlin Metal Roll Forming Machine |
|---|---|
| Speed | 0-45m/min |
| Warranty | 1 Year |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |
| Delivery Time | 30days |
| Model Number | Roll Forming Machine |
|---|---|
| Power(W) | 5.5KW |
| Voltage | 380V 50Hz 3phases |
| Weight | 3.2T-10T |
| Warranty | 1 Year |
| Model Number | Aluminum Wall Panel Roll Forming Machine |
|---|---|
| Suitable Material | HRB60 Or Equivalent |
| Material Thickness | 0.2-0.6mm |
| Roller | High Grade 45# Steel |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |
| Usage | Roof Panel |
|---|---|
| Length | 12-60m |
| Width | 1000mm |
| Thickness | 0.3-0.8mm |
| Warranty | 12 Months |
| Type | Glazed Roof Tile Roll Forming Machine |
|---|---|
| Thickness | 0.3-0.6mm |
| Speed | 2m/min |
| Name | Glazed Tile Roll Forming Machine |
| Model | HC30-224-1250 |
| Type | Standard 686mm IBR Sheet Roll Forming Machine |
|---|---|
| Rollers | 16 |
| Roller Material | No.45 Steel |
| Warranty | 12 Month |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |
| Material Type | PPGI/GI |
|---|---|
| Material Thickness | 0.3-0.6mm |
| Material Width | 1220mm |
| Roller Stations | 11Stations |
| Roller & Shaft Material | 45# Steel Quenching And Plating |