| Components | Colorful Steel Plate Discharge Rack, Corrugated Unit ( Tile Press ), Composite Host Unit, Finished Cutting Unit ( Cutting Part ), Conveyor Frame ( Towing Rack ), Auxiliary Equipment. |
|---|---|
| Foam Machine Size | 36000mm × 3000mm × 2800mm |
| Power Supply | AC 380 V / 50 Hz |
| Thickness | 0.3 - 0.6 Mm |
| Electric Control System | PLC Adopts Touch Screen, And Frequency Converter Adopts Taida. |
| Material Type | PPGI/GI |
|---|---|
| Material Thickness | 0.3-0.6mm |
| Material Width | 1220mm |
| Roller Stations | 15/16Stations |
| Roller & Shaft Material | 45# Steel Quenching And Plating |
| Material | PPGi GI |
|---|---|
| Capacity | 2-10m/min |
| Machine Weight | 3.1T |
| Rollers | 45# Steel |
| Type | Roll Forming Machine |
| Transmission | Chain |
|---|---|
| Encoder | Omron |
| Forming Speed | 15-20m/min |
| Machine Base | H Beam |
| Power | 5.5+5.5KW |
| Material | PPGI/GI |
|---|---|
| Speed | Max 15m/min |
| Machine Weight | 3.1T |
| Rollers | 45# Steel |
| Warranty | 12 Month |
| Material | PPIG IG Aluminum |
|---|---|
| Color | Blue |
| Width | 6000mm |
| Cutter Material | CR12 |
| Total Power | 5.5kw |