| Type | 0.4 - 0.8mm Thickness Wall Panel Roll Forming Machine For Garden , Hotel |
|---|---|
| Usage | Wall |
| Machine Power | 4+4KW |
| Speed | 15-20m/min |
| Worker | 1-2only |
| Thickness | 250mm |
|---|---|
| Sheet Width | 1000 Mm |
| Sheet Thickness | 0.3-0.6mm |
| Color | Organe |
| Used | New |
| Roll Material | 45# High Grade Steel |
|---|---|
| Type | Glazed Tile Roof Sheet |
| Control System | PLC Control |
| Raw Material Thickness | 0.3-0.8mm |
| Way Of Drive | 1.2 Inch Single Chain |
| Material Width | 1000mm |
|---|---|
| Roller Stations | 12 Rows |
| Machine Color | Blue/red(as Your Requirement) |
| Material Thickness | 0.3-0.7mm |
| Speed | 0-15m/min |
| Roller Shaft Diameter | 80mm |
|---|---|
| Rollers | 14Stations |
| Structure | Stand Type |
| Blade Material | Cr12 |
| Power | 15+5.5KW |
| Main Roller Material | CR12 |
|---|---|
| Shaft | 45# Steel |
| Forming Speed | 15m/min |
| Rollers | 14Stations |
| Blade Material | Cr12 |
| MaterialType | PPGI/GI |
|---|---|
| Material Thickness | 0.3-0.6mm |
| Material Width | 1220mm |
| Roller Stations | 20 Stations |
| Roller & Shaft Material | 45# Steel Quenching And Plating |
| Components | Colorful Steel Plate Discharge Rack, Corrugated Unit ( Tile Press ), Composite Host Unit, Finished Cutting Unit ( Cutting Part ), Conveyor Frame ( Towing Rack ), Auxiliary Equipment. |
|---|---|
| Foam Machine Size | 36000mm × 3000mm × 2800mm |
| Power Supply | AC 380 V / 50 Hz |
| Thickness | 0.3 - 0.6 Mm |
| Electric Control System | PLC Adopts Touch Screen, And Frequency Converter Adopts Taida. |
| MaterialType | PPGI/GI |
|---|---|
| Material Thickness | 0.3-0.6mm |
| Material Width | 1220mm |
| Roller Stations | 22 Stations |
| Roller & Shaft Material | 45# Steel Quenching And Plating |
| Material Type | PPGI/GI |
|---|---|
| Material Thickness | 0.3-0.6mm |
| Material Width | 1250mm |
| Roller Stations | 10/12 Stations |
| Roller & Shaft Material | 45# Steel Quenching And Plating |