| Usage | Roof |
|---|---|
| Production Capacity | 4m/min |
| Coverage | 1000mm |
| Machine Weight | 4.5T |
| Shipment | 40GP |
| Type | Ridge Cap Roll Forming Machine |
|---|---|
| Thickness | 0.3-0.6mm |
| Warranty | 1 Year |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |
| Delivery Time | 30days |
| Color | As You Require |
|---|---|
| Type | Automatic |
| Control System | PLC Control |
| Cutting Method | Hydraulic Cutting |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box. |
| Type | Glazed Tile Roll Forming Machine |
|---|---|
| Width | 1250 |
| Thickness | 0.3-0.6mm |
| Capacity | 2-4m/min |
| Dimension | 7.5*1.5*1.2m |
| Usage | Stud And Track |
|---|---|
| Type | Cold Roll Forming Machine |
| Thickness | 1-2mm |
| Capacity | 10m/min |
| Power | 4.5+3kw |
| Type | Glazed Tile Roof Sheet |
|---|---|
| Control System | PLC Control |
| Raw Material Thickness | 0.3-0.6mm |
| Certification | CE ISO |
| After Sales | Engineers Available To Service Overseas |
| Usage | Roof And Wall |
|---|---|
| Type | Cold Roll Forming |
| Thickness | 0.3-0.6mm |
| Speed | 20m/min |
| Warranty | 1 Year |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |
|---|---|
| Delivery Time | 30days |
| Payment Terms | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment |
| Supply Ability | 20 sets/month |
| Place of Origin | Botou Hebei China |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |
|---|---|
| Delivery Time | 30days |
| Payment Terms | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment |
| Supply Ability | 20 sets/month |
| Place of Origin | Botou Hebei China |
| Material Type | PPGI / GI |
|---|---|
| Material Thickness | 0.3-0.6mm |
| Material Width | 1200mm |
| Roller Stations | 12 Stations |
| Roller & Shaft Material | 45# Steel Quenching And Plating |