| Material | PPGi GI |
|---|---|
| Capacity | 20m/min |
| Machine Weight | 4.5T |
| Rollers | 45# Steel |
| Type | Roof Sheet Roll Forming Machine |
| Name | 0.6mm Roller Shutter Door Roll Forming Machine High Speed 380v |
|---|---|
| Keyword | Shutter Door Rolling Machine |
| Thickness | 0.6mm |
| Supply | 380v |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |
| Color | Blue |
|---|---|
| Type | Automatic |
| Control System | PLC Control |
| Cutting Method | Hydraulic Cutting |
| Per Month | 30 Sets |
| Voltage | 380V/50Hz/3Phase |
|---|---|
| Blade Material | Cr12 |
| Roller Shaft Diameter | 50mm |
| Rollers | 14Stations |
| Power | 4+4KW |
| Power | 4+4 KW |
|---|---|
| Warranty | 24 Month |
| Control System | Touch Screen |
| Cutting Method | Hydraulic Cutting System |
| Working Speed | 0 - 15 M / Min |
| Producing Speed (m/min) | 8-10 |
|---|---|
| Hydraulic Station Power(KW) | 9 |
| Uncoiler Motor Power | 2.2 KW |
| Total Power | 21.2 KW |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |
|---|---|
| Delivery Time | 30days |
| Payment Terms | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment |
| Supply Ability | 20 sets/month |
| Place of Origin | Botou Hebei China |
| Color | As Your Require |
|---|---|
| Type | Automatic |
| Control System | PLC Control |
| Cutting Method | Hydraulic Cuting |
| Establish Year | Since1996 |
| Power Supply | 380V, 50Hz, 3Phase |
|---|---|
| Operating Mode | Button + Panasonic/Delta Touch Screen |
| Export Port | Tianjin Port Or Other Chinese Port |
| Type | Automatic |
| Roll Forming Thickness | 0.3-0.8mm |
| Coil Width | 1220mm |
|---|---|
| Thickness | 0.3-0.6mm |
| Speed | 20m/min |
| Roll Material | No.45 Steel |
| Weight | 4T |