| Material Type | PPGI/GI |
|---|---|
| Material Thickness | 0.3-0.6mm |
| Material Width | 1220mm |
| Roller Stations | 12Stations |
| Roller & Shaft Material | 45# Steel Quenching And Plating |
| Transducer | Delta |
|---|---|
| Product Name | Wall Panel Roll Forming Machine |
| Forming Speed | 15m/min |
| Total Power | 4+4KW |
| Roller Material | 45# Steel |
| Product Type | Roll Forming Machine |
|---|---|
| Port Of Loading | Tianjin Port |
| Power Supply | 380V 50Hz 3Phase |
| Hydraulic Station Power | 5.5KW |
| Main Motor Power | 5.5KW |
| Main Motor Power | 5.5KW |
|---|---|
| Product Type | Roll Forming Machine |
| Operating Mode | Button + Touch Screen |
| Power Supply | 380V 50Hz 3Phase |
| Port Of Loading | Tianjin Port |
| Type | Standard 686mm IBR Sheet Roll Forming Machine |
|---|---|
| Rollers | 16 |
| Roller Material | No.45 Steel |
| Warranty | 12 Month |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |
| Material | PPGi GI |
|---|---|
| Capacity | 20m/min |
| Machine Weight | 4.5T |
| Rollers | 45# Steel |
| Type | 0.15mm-0.4mm Galvanized Steel Automatic Roof Roll Forming Machine / Roof Sheet Roll Forming Machine |
| Material | PPGi GI |
|---|---|
| Capacity | 20m/min |
| Machine Weight | 4.5T |
| Rollers | 45# Steel |
| Type | Automatic Roof Roll Former |
| Material Thickness | 1.5-3mm |
|---|---|
| Power | 11+7.5KW |
| Voltage | 380V/50HZ/3Phase |
| Roller Stations | 18-20 Stations |
| Cutting Length | Can Be Set In The Contorl Panel |
| Color | Blue |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| Control System | PLC Control |
| Cutting Method | Hydraulic Cut |
| Working Speed | 8-10m/min |
| Type | 0.4 - 0.8mm Thickness Wall Panel Roll Forming Machine For Garden , Hotel |
|---|---|
| Usage | Wall |
| Machine Power | 4+4KW |
| Speed | 15-20m/min |
| Worker | 1-2only |