| Power(W) | 5.5KW |
|---|---|
| Warranty | 18 Month |
| Cutting Method | Hydraulic Cut |
| Per Month | 30 Sets |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |
| Operating Mode | Button + Touch Screen |
|---|---|
| Material Thickness | 0.3-0.6mm |
| Product Type | Roll Forming Machine |
| Main Motor Power | 5.5KW |
| HS Code | 8462219000 |
| Cutting Length Tolerance | ± 1mm |
|---|---|
| Effective Width | 1220/1225/1250mm |
| Frame | Welded With 400mm H Beam Steel |
| Motor | 11+11+5.5KW |
| Type | Floor Deck Roll Forming Machine |
| Type | Automatic C Purlin Roll Forming Machine |
|---|---|
| Thickness | 2-3mm |
| Warranty | 1 Year |
| Service | Whole Life |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |
| Type | Rain Water Steel Down Pipe Roll Forming Machine |
|---|---|
| Material | DX52/DX53 |
| Width | 333mm |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box. |
| Delivery Time | 30days |
| Type | Shutter Door Roll Forming Machine |
|---|---|
| Thickness | 0.3-0.6mm |
| Warranty | 18 Month |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |
| Delivery Time | 30days |
| Color | Blue |
|---|---|
| Type | Automatic |
| Control System | PLC Control |
| Cutting Method | Hydraulic Cutting |
| Per Month | 30sets |
| Suitable Material | PPGI, GI,Aluminum |
|---|---|
| Thickness | 0.3-0.8mm |
| Width | Cutomized |
| Condition | New |
| Type | Roof Tile Forming Machine |
| Usage | Roof |
|---|---|
| Production Capacity | 4m/min |
| Coverage | 1050mm |
| Machine Weight | 4.5T |
| Shipment | 40GP |
| Type | Steel Roof Glazed Tile Roll Forming Machine |
|---|---|
| Thickness | 0.3-0.6mm |
| Width | 1250mm |
| Warranty | 1 Year |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |