| Transmission | Chain |
|---|---|
| Encoder | Omron |
| Forming Speed | 15-20m/min |
| Machine Base | H Beam |
| Power | 5.5+5.5KW |
| Material | PPIG IG Aluminum |
|---|---|
| Color | Blue |
| Width | 6000mm |
| Cutter Material | CR12 |
| Total Power | 5.5kw |
| Material Type | PPGI/GI |
|---|---|
| Material Thickness | 0.3-0.6mm |
| Material Width | 1220mm |
| Roller Stations | 15Stations |
| Roller & Shaft Material | 45# Steel Quenching And Plating |
| Components | Colorful Steel Plate Discharge Rack, Corrugated Unit ( Tile Press ), Composite Host Unit, Finished Cutting Unit ( Cutting Part ), Conveyor Frame ( Towing Rack ), Auxiliary Equipment. |
|---|---|
| Foam Machine Size | 36000mm × 3000mm × 2800mm |
| Power | Host 3KW With Cycloidal Reducer |
| Number Of Molding Rows | Row 13 -- 15 (the Row Depends On The Selected Model) |
| Rubber Flat Roll | 150 Mm |