| Material Type | PPGI/GI |
| Thickness | 0.3-0.6mm |
| Width | 1200mm |
| Roller Stations | 13 Stations |
| Roller & Shaft Material | 45# Steel Quenching and Plating |
| Diameter of Shaft | Φ70mm |
| Cutter Material | CR12 |
| Drive Type | Chain Drive |
| Speed | 4 m/min |
| Total Power | 5.5 + 5.5 KW |
| Voltage | 380V 50Hz 3 phases |
| Chains | 2 Sets |
| Solenoid Valve | 1 Set |
| Travel Switch | 2 Sets |
| Open-End Wrenches | 2 Sets |
| Hexagon Wrench | 2 Sets |
| Counter | 1 Set |
| Wrench | 2 Sets |
| Oil Seals | 1 Set |