| Material Type | PPGI/GI |
|---|---|
| Material Thickness | 0.3-0.6mm |
| Material Width | 1220mm |
| Roller Stations | 18Stations |
| Roller & Shaft Material | 45# Steel Quenching And Plating |
| Material Type | PPGI/GI |
|---|---|
| Material Thickness | 0.3-0.6mm |
| Material Width | 1220mm |
| Roller Stations | 15Stations |
| Roller & Shaft Material | 45# Steel Quenching And Plating |
| Color | Blue |
|---|---|
| Type | Tile Forming Machine |
| Use | Roof |
| Power(W) | 5.5+7.5KW |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |
| Type | Double Layer Roll Forming Machine |
|---|---|
| Usage | Roof And Wall |
| Capacity | 15m/min |
| Name | Feeding Table Double Layer Roofing Sheet Roll Forming Machine |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |
| Control System | PLC |
|---|---|
| Name | Corrugated Roll Forming Machine |
| Rollers | 12stations |
| Forming Speed | 15-20m/min |
| Transmission | Chain |
| Rollers | 22 Stations |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| Voltage | 220V 60HZ 3Phase(can Be Customized) |
| Machine Base | H Beam |
| Power | 5.5+5.5KW |
| Operating Mode | Button + Touch Screen |
|---|---|
| Product Type | Roll Forming Machine |
| Main Shaft Diameter | 75mm |
| Main Motor Power | 5.5KW |
| Material Thickness | 0.3-0.6mm |
| Main Motor Power | 5.5KW |
|---|---|
| Product Type | Roll Forming Machine |
| Operating Mode | Button + Touch Screen |
| Power Supply | 380V 50Hz 3Phase |
| Port Of Loading | Tianjin Port |
| Type | Roofing Step Tile Roll Forming Machine |
|---|---|
| Speed | 2m/min |
| Material Of Roller | #45 Steel |
| Thickness | 0.3-0.6mm |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |
| Type | Glazed Roof Tile Roll Forming Machine |
|---|---|
| Thickness | 0.3-0.6mm |
| Speed | 2m/min |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box. |
| Delivery Time | 30days |