| Material Type | GI/PPGI |
|---|---|
| Material Thickness | 0.45mm-0.60mm |
| Material Width | 333mm |
| Roller Station | 20Stations |
| Roller & Shaft Material | 45# Steel With Chrome Treatment |
| Type | Double Layer Roll Forming Machine |
|---|---|
| Capacity | 8-10m/min |
| Life Time | 30years |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |
| Delivery Time | 30days |
| Type | Double Layer Roll Forming Machine |
|---|---|
| Material | PPGI GI |
| Thickness | 0.3-0.8mm |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |
| Delivery Time | 30days |
| Type | Roll Forming Machine |
|---|---|
| Rollers | 19 |
| Roller Material | No.45 Steel |
| Warranty | 12 Month |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |
| Type | Roofing Sheet Roll Forming Machine |
|---|---|
| Capacity | 8-10m/min |
| Thickness | 0.3-0.8mm |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |
| Delivery Time | 30days |
| Type | Double Layer Roll Forming Machine |
|---|---|
| Usage | Roof And Wall |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |
| Delivery Time | 30days |
| Payment Terms | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment |
| Type | Glazed Tile Roll Forming Machine |
|---|---|
| Width | 1250 |
| Thickness | 0.3-0.6mm |
| Capacity | 2-4m/min |
| Dimension | 7.5*1.5*1.2m |
| Type | Roofing Sheet Roll Forming Machine |
|---|---|
| Capacity | 20m/min |
| Warranty | 1 Year |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |
| Delivery Time | 30days |
| Material Type | PPGI/GI |
|---|---|
| Material Thickness | 0.3-0.6mm |
| Material Width | 1220mm |
| Roller Stations | 18Stations |
| Roller & Shaft Material | 45# Steel Quenching And Plating |
| Type | Glazed Tile Roll Forming Machine |
|---|---|
| Suitable Market | European And America |
| Material | PPGI GI |
| Voltage | 380V Or Customized |
| Worker | 1 Only |