| Suitable To Process | Galvanized Plate |
|---|---|
| Foam Machine Size | 36000mm × 3000mm × 2800mm |
| Cutter | Hydraulic Cutting |
| Thickness | 0.3 - 0.6 Mm |
| Material Width Of The PPGI | One Meter |
| Material Type | PPGI/GI |
|---|---|
| Material Thickness | 0.8-1mm |
| Roller Station | 14Stations |
| Roller & Shaft Material | 45# Steel Quenching And Plating |
| Diameter Of Shaft | Φ50mm |
| Usage | Roof And Wall |
|---|---|
| Material | PPGI, GI |
| Operation | Need 1 Person |
| Capacity | 2-10m/min |
| Weight | 6T |
| Components | Colorful Steel Plate Discharge Rack, Corrugated Unit ( Tile Press ), Composite Host Unit, Finished Cutting Unit ( Cutting Part ), Conveyor Frame ( Towing Rack ), Auxiliary Equipment. |
|---|---|
| Foam Machine Size | 36000mm × 3000mm × 2800mm |
| Power Supply | AC 380 V / 50 Hz |
| Thickness | 0.3 - 0.6 Mm |
| Electric Control System | PLC Adopts Touch Screen, And Frequency Converter Adopts Taida. |
| Material Type | PPGI/GI |
|---|---|
| Material Thickness | 0.3-0.6mm |
| Material Width | 1250mm |
| Roller Stations | 12 Stations |
| Roller & Shaft Material | 45# Steel Quenching And Plating |
| Material | PPGi GI |
|---|---|
| Capacity | 15m/min |
| Machine Weight | 3.1T |
| Rollers | 45# Steel |
| Type | Roll Forming Machine |
| Type | Floor Deck Roll Forming Machine |
|---|---|
| Cutting Type | Hydraulic Cutting |
| Speed | 8-15m/min |
| Motor | 11+11+5.5KW |
| Hs Code | 8455221000 |
| Material | PPGi GI |
|---|---|
| Capacity | 2-10m/min |
| Machine Weight | 3.1T |
| Rollers | 45# Steel |
| Type | Roll Forming Machine |
| Thickness | 1.2mm |
|---|---|
| Width | 1000mm |
| Warranty | 12 Month |
| Service | Whole Life |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |
| Type | Chain Drive Tile Roll Forming Machine |
|---|---|
| Thickness | 0.3-0.6mm |
| Width | 1250mm |
| Warranty | 1 Year |
| Dimension | 6.7*1.6*1.3m |