| Suitable Material | Colored Steel Plate, Galvanized Board,Aluminum Plate |
|---|---|
| Thickness Of Raw Material | 2mm |
| Roller | 15 Rows |
| The C Side Size Of H | 50mm |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box. |
| Roller Stations | 15Stations |
|---|---|
| Roller & Shaft Material | 45# Steel Quenching And Plating |
| Diameter Of Shaft | Φ70mm |
| Voltage | 380V 50Hz 3phases,380v/3phase/50hz Or As Your Country Need |
| Drive Type | Chain Drive |
| Roller Station | 24Stations |
|---|---|
| Diameter Of Shaft | Φ90m |
| Cutter Material | CR12 |
| Forming Speed | 15m/min |
| Control System | PLC Control |
| Type | Double Layer Roll Forming Machine |
|---|---|
| Usage | Roof |
| Material | PPGI GI |
| Name | Double Layer Forming Machine |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |
| Type | Ridge Cap Roll Forming Machine |
|---|---|
| Usage | Roof Ridge Cap |
| Material | PPGI GI |
| Capacity | 10-20m/min |
| Power | 4+4KW |
| Type | Ridge Cap Roll Forming Machine |
|---|---|
| Thickness | 0.3-0.6mm |
| Warranty | 1 Year |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |
| Delivery Time | 30days |
| Material | PPGi GI |
|---|---|
| Capacity | 2-4m/min |
| Machine Weight | 3.1T |
| Rollers | 45# Steel |
| Type | Roll Forming Machine |
| Material | PPGi GI |
|---|---|
| Capacity | 8-10m/min |
| Machine Weight | 3.1T |
| Rollers | 45# Steel |
| Type | Roll Forming Machine |
| Usage | Roof |
|---|---|
| Production Capacity | 4m/min |
| Coverage | 1000mm |
| Machine Weight | 4.5T |
| Shipment | 40GP |
| Type | Shutter Door Frame Roll Forming Machine |
|---|---|
| Usage | Door Frame |
| Capacity | 10m/min |
| Thickness | 1.5-2.5mm |
| Length | Any |