| Forming Speed | 15-20m/min |
|---|---|
| Control System | PLC |
| Type | Roll Forming Machine |
| Cutting Type | Hydraulic Cutting |
| Cutting Tolerance | ±1mm |
| Roller Sations | Up 12 And Down 17 |
|---|---|
| Type | Automatic |
| Transmission | Chain Transfer |
| Cutting Method | PLC Hydraulic Cut |
| Power | 4+4 Kw |
| Control System | PLC |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| Power | 5.5+5.5KW |
| Rollers | 12 Stations |
| Encoder | Omron |
| Roller Material | 45# Steel |
|---|---|
| Encoder | Omron |
| Name | Corrugated Roll Forming Machine |
| Forming Speed | 15m/min |
| Power | 5.5+5.5KW |
| Roller Material | 45# Steel |
|---|---|
| Cutting Type | Hydraulic Cutting |
| Forming Speed | 15-20m/min |
| Machine Base | H Beam |
| Name | Corrugated Roll Forming Machine |
| Cutting Tolerance | ±1mm |
|---|---|
| Encoder | Omron |
| Control System | PLC |
| Cutting Type | Hydraulic Cutting |
| Roller Material | 45# Steel |
| Material Type | PPGI/GI |
|---|---|
| Material Thickness | 0.3-0.6mm |
| Material Width | 1250mm |
| Roller Stations | Upper: 12 Stations; Down: 15 Stations |
| Roller & Shaft Material | 45# Steel Quenching And Plating |
| Packaging Details | Main machine is nude, the computer control box is packed by carton box. |
|---|---|
| Delivery Time | 30days |
| Payment Terms | L/C,T/T |
| Supply Ability | 20 Sets/Month |
| Place of Origin | Botou Hebei China |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |
|---|---|
| Delivery Time | 30days |
| Payment Terms | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment |
| Supply Ability | 20 sets/month |
| Place of Origin | Botou Hebei China |
| Usage | Roof And Wall |
|---|---|
| Material | PPGI, GI |
| Operation | Need 1 Person |
| Capacity | 2-10m/min |
| Weight | 6T |