| Material | PPGi GI |
|---|---|
| Capacity | 20m/min |
| Machine Weight | 8.7 |
| Rollers | 45# Steel |
| Type | Roof Sheet Roll Forming Equipment |
| Material | PPGi GI |
|---|---|
| Capacity | 20m/min |
| Machine Weight | 4.5T |
| Rollers | 45# Steel |
| Type | 0.15mm-0.4mm Galvanized Steel Automatic Roof Roll Forming Machine / Roof Sheet Roll Forming Machine |
| Material | PPGI GI 1.5mm |
|---|---|
| Capacity | 15m/min |
| Rollers Stations | 32 Rollers Stations |
| Packaging Details | 1.Main roll forming machine and un-coiler is nude packing (If you need, we can also packed it with water-proof plastic) 2. PLC control system and motor pump are packed with water proof paper,spare parts in carton box. 3.One set of machine needs a 40' con |
| Delivery Time | 30 work days |
| Type | Roll Forming Machine |
|---|---|
| Usage | Roof |
| Thickness | 0.3-0.6mm |
| Warranty | 12 Month |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |
| Type | Glazed Roof Tile Roll Forming Machine |
|---|---|
| Thickness | 0.3-0.6mm |
| Speed | 2m/min |
| Suitable Material | Gi/ppgi/aluminum |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box. |
| Type | Double Layer Roll Forming Machine |
|---|---|
| Material | PPGI GI |
| Thickness | 0.3-0.8mm |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |
| Delivery Time | 30days |
| Type | Double Layer Roll Forming Machine |
|---|---|
| Usage | Roof |
| Material | PPGI GI |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |
| Delivery Time | 30days |
| Material | PPGi GI |
|---|---|
| Capacity | 20m/min |
| Machine Weight | 4.5T |
| Rollers | 45# Steel |
| Type | 0.15mm-0.4mm Galvanized Steel Automatic Roof Roll Forming Machine / Roof Sheet Roll Forming Machine |
| Material | PPGi GI |
|---|---|
| Capacity | 20m/min |
| Machine Weight | 4.5T |
| Rollers | 45# Steel |
| Type | 0.15mm-0.4mm Galvanized Steel Automatic Roof Roll Forming Machine / Roof Sheet Roll Forming Machine |
| Material | PPGi GI |
|---|---|
| Capacity | 20m/min |
| Machine Weight | 4.5T |
| Rollers | 45# Steel |
| Type | 0.15mm-0.4mm Galvanized Steel Automatic Roof Roll Forming Machine / Roof Sheet Roll Forming Machine |