| Type | Ridge Cap Roll Forming Machine |
|---|---|
| Thickness | 0.3-0.6mm |
| Warranty | 1 Year |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |
| Delivery Time | 30days |
| Type | Ridge Cap Roll Forming Machine |
|---|---|
| Usage | Roof Ridge Cap |
| Material | PPGI GI |
| Capacity | 10-20m/min |
| Power | 4+4KW |
| Usage | Roof Ridge |
|---|---|
| Capacity | 8-10m/min |
| Warranty | 1 Year |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |
| Delivery Time | 30days |
| Material Type | PPGI/GI |
|---|---|
| Material Thickness | 0.3-0.6mm |
| Material Width | 333mm |
| Roller Stations | 15Stations |
| Roller & Shaft Material | 45# Steel Quenching And Plating |
| Suitable Material | GI/PPGI |
|---|---|
| Material Thickness | 1-1.5mm |
| Roller Station | 17Stations |
| Roller & Shaft Material | 45# Steel Quenching And Plating |
| Diameter Of Shaft | 80mm |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |
|---|---|
| Delivery Time | 30days |
| Payment Terms | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment |
| Supply Ability | 20 sets/month |
| Place of Origin | Botou Hebei China |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |
|---|---|
| Delivery Time | 30days |
| Payment Terms | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment |
| Supply Ability | 20 sets/month |
| Place of Origin | Botou Hebei China |
| Usage | Roof Ridge |
|---|---|
| Material | PPGI,GI |
| Capacity | 2-4m/min |
| Weight | 2.8T |
| Size | 8.6*1.35*1.51m |
| Usage | Roof Ridge |
|---|---|
| Material | PPGI,GI |
| Capacity | 2-4m/min |
| Weight | 2.8T |
| Size | 8.6*1.35*1.51m |
| Usage | Roof And Wall |
|---|---|
| Material | PPGI, GI |
| Operation | Need 1 Person |
| Capacity | 2-10m/min |
| Weight | 6T |