| Container | 40GP |
|---|---|
| Machine Speed | 10-15m/min |
| Roller Stations | 19 Roller Stations |
| Driven System | Chain Or Gear Box |
| Controlling System | PLC And Converter |
| Diameter Of Shaft | Φ70mm |
|---|---|
| Drive Type | Chain Drive |
| Forming Speed | 15m/min |
| Control System | PLC Control |
| Total Power | 4+4KW |
| Type | Automatic Glazed Tile Steel Roof Sheet Roll Forming Machine With PLC Control System |
|---|---|
| Rollers | 17 |
| Roller Material | No.45 Steel |
| Warranty | 12 Month |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |
| Type | Hi-Rib Trapezoidal Roof Wall Panel Roll Forming Machine For Roof Wall Panel |
|---|---|
| Usage | Wall |
| Machine Power | 4+4KW |
| Speed | 15-20m/min |
| Worker | 1-2only |
| Material | PPGi GI |
|---|---|
| Capacity | 2-4m/min |
| Machine Weight | 3.1T |
| Rollers | 45# Steel |
| Type | Roll Forming Machine |
| Material | PPGi GI |
|---|---|
| Capacity | 8-10m/min |
| Machine Weight | 3.1T |
| Rollers | 45# Steel |
| Type | Roll Forming Machine |
| Material Type | PPGI/GI |
|---|---|
| Material Thickness | 0.3-0.6mm |
| Material Width | 1250mm |
| Roller Stations | 13Stations |
| Roller & Shaft Material | 45# Steel Quenching And Plating |
| Type | Double Layer Roll Forming Machine |
|---|---|
| Usage | Roof |
| Material | PPGI GI |
| Name | Double Layer Forming Machine |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |
| Type | Roll Forming Machine |
|---|---|
| Rollers | 19 |
| Roller Material | No.45 Steel |
| Warranty | 12 Month |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |
| Material | PPGi GI |
|---|---|
| Capacity | 20m/min |
| Machine Weight | 4.5T |
| Rollers | 45# Steel |
| Type | 0.15mm-0.4mm Galvanized Steel Automatic Roof Roll Forming Machine / Roof Sheet Roll Forming Machine |