| Operating Mode | Button + Touch Screen |
|---|---|
| Product Type | Roll Forming Machine |
| Main Shaft Diameter | 75mm |
| Main Motor Power | 5.5KW |
| Material Thickness | 0.3-0.6mm |
| Control System | PLC Control System |
|---|---|
| Dimension | 8500mm*1200mm*1550mm |
| Cutting Type | Hydraulic Cutting |
| Color | Customizable |
| Product Name | Roofing Sheet Roll Forming Machine |
| Material Type | PPGI/GI |
|---|---|
| Material Thickness | 0.45mm-0.60mm |
| Material Width | 333mm |
| Roller Station | 20Stations |
| Roller & Shaft Material | 45# Steel Quenching And Plating |
| Usage | Roof Panel |
|---|---|
| Width | 1000mm |
| Thickness | 0.3-0.8mm |
| Warranty | 12 Months |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box. |
| Type | Hydraulic Steel Roll Forming Machine C Purlin |
|---|---|
| Thickness | 2-3mm |
| Punching | Yes |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |
| Delivery Time | 30days |
| Type | Cold Roll Forming Machine |
|---|---|
| Usage | Roof And Wall |
| Feature | Self Lock |
| Warranty | 1 Year |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |
| Color | Blue |
|---|---|
| Type | Full Automatic |
| Control System | PLC Control |
| Cutting Method | Hydraulic Cut |
| Per Month | 30 Sets |
| Color | Blue |
|---|---|
| Type | Metal Stud And Track Roll Forming Machine |
| Control System | PLC Control |
| Cutting Method | Hydraulic Cutting |
| Per Month | 30 Sets |
| Type | Automatic |
|---|---|
| Control System | PLC Control |
| Cutting Method | Hydraulic Cutting |
| Raw Material Width | 1000mm |
| Establish Year | 1996 |
| Color | Blue |
|---|---|
| Type | Automatic |
| Roller Material | 45# Steel, Hard Chorme |
| Speed | Up 9m/min, Down 2m/min |
| Thickness Of The Material | 0.3-0.6mm |